کود بور و اسید بوریک


کود بور پومُد و اسید بوریک

POMOD BORON

 

بور نقش عمده ای در فعالیت های حیاتی گیاه دارد و در تقسیم سلولی بافت های مریستمی، تشکیل جوانه های برگ و گل، ترمیم بافت های آوندی، متابولیسم قند و مواد هیدروکربن دار و انتقال آن ها، تنظیم مقدار آب و هدایت آن در سلول، انتقال کلسیم در گیاه و تنظیم نسبت کلسیم به پتاسیم در بافت های گیاهی، سنتز پروتئین ها، رشد ریشه، متابولیسم چربی و سنتز پکتین، تشکیل دیواره سلولی و نقل و انتقال مواد محلول در بین سلول ها نقش بسیار مهمی ایفا می کند. این عنصر مقاومت گیاهان را نسبت به سرما و بیماری های گیاهی افزایش می دهد. در صورت بروز کمبود بور((B به طور معمول از ترکیباتی مانند اسید بوریک و بورات های سدیم و پتاسیم استفاده می شود، علاوه بر این ترکیبات می توان از ترکیبات آلی که در ساختمان آن ها بور با پیوند های ضعیف وجود دارد استفاده نمود. بور عنصری بسیار ضروری و کم مصرف است و ضروری است که نیاز گیاه به بور دقیقاً مشخص باشد، بور عنصری است که در داخل گیاه بسیار کم تحرک بوده و تأمین آن از طریق محلول پاشی بهتر از استفاده خاکی است ولی با توجه به نوع کشت استفاده مرتب و سالیانه بور به مقدار پنج کیلوگرم در هکتار به صورت پخش سطحی و یا چالکود توصیه می شود.

گیاهان حساس به کمبود بور و علائم کمبود آن :

گیاهان را از نظر مقدار نیازبه بور می توان به سه گروه کم نیاز، میان نیاز و پر نیاز تقسیم بندی نمود. گیاهان کم نیاز عبارت اند از : غلات، چمن، حبوبات، پیاز، سیب زمینی، خیار و انواع میوه های دانه ریز، گیاهان با نیاز متوسط عبارتند از : شبدر، کلم، هویج، کاهو، پنبه، توتون، اغلب میوه های هسته دار و سبزیجات. گیاهانی مانند یونجه، کرفس، چغندرقند و ترب در دسته گیاهان پرنیاز قرار می گیرند. علائم کمبود بور در برگ، شاخه، میوه و حتی ریشه گیاه ممکن است مشاهده شود و به علت عدم تحرک بور در گیاه، علائم کمبود ابتدا در برگ های جوان و سرشاخه ها بروز می نماید. اولین علامت قابل مشاهده، توقف رشد جوانه انتهایی است که بلافاصله پس از آن برگ های جوان سبز کمرنگ شده و این رنگ پریدگی در قاعده برگ بیشتر از نوک برگ است و مرحله بعد سیاه شدن جوانه های رویشی و بافت های مریستمی ، تجزیه سلول ها و فساد سلول هاست. این ضایعات به بروز علائمی مانند تشکیل بافت های قهوه ای یا چوب پنبه ای و پوسیدگی داخل غده ها منجر می شود. در چغندرقند کمبود بور باعث بدشکلی و شکننده بودن دمبرگ ها می شود در گلبرگ میانی و دمبرگ شکاف می خورد، سپس جوانه انتهایی از بین رفته و لکه سیاهی روی تاج ریشه پیدا می شود و بعد به داخل ریشه نفوذ کرده و بافت را تخریب می نماید این موضوع در گیاهان ریشه ای دیگر هم اتفاق می افتد.

پومُد دو نوع کود بور را در اختیار کشاورزان گرامی قرار می دهد :

1-    اسیدبوریک با فرمول HBO2, H2O با حداقل %11 بور (B) به صورت کریستال های ریز شکری و صد در صد محلول در آب و با درجه خلوص بالا و از آن می توان برای مصرف خاکی و محلول پاشی با غلظت حداکثر 3 در هزار (300 گرم در یگصد لیتر آب) استفاده نمود.

2- کود بور پومُد که ترکیبی است از بور پتاسیم دار در کنار یک مولکول آلی برای جذب بهتر و سریع از راه محلول پاشی. این ترکیب مضاعف حداقل %11 بور دارد و %100 و سریع در آب محلول می باشد و برای محلول پاشی با حداقل مقدار مصرف و حداکثر جذب فوق العاده اثرات مناسب و مطلوبی دارد.

توصیه مصرف کود بور پومُد

این محصول با اکثر سموم رایج کشاورزی به جزء ترکیبات قلیایی مس، کلسیم قابل اختلاط است و باید در زمان محلول پاشی برگی از مقادیر کافی کود بور استفاده نمود تا تمام سطح سبز گیاه را پوشش دهد و کلیهگیاه محلول پاشی نمود.

برای استفاده از کود بور پومُد ضروری است محلول دو در هزار آن را تهیه کرد(200 گرم در یکصد لیتر آب) حداقل مقدار آب برای یک هکتار 400 لیتر است.

زمان مصرف

مقدار مصرف

(کیلوگرم در هکتار)

نوع گیاه

محلول پاشی برگی

 

آبیاری

قبل از گلدهی و در صورت مشاهده

1

4

گل ها و گیاهان زینتی

قبل از گل دهی و رسیدن محصول و در صورت مشاهده کمبود

5/1

5

تولیدات گیاهی گلخانه ای

قبل از گلدهی و رسیدن محصول و در صورت مشاهده کمبود

2

5

تولیدات گیاهی در فضای باز و محصولات زراعی صنعتی

قبل از گلدهی در زمان تشکیل میوه و بعد از برداشت

2

6-4

درختان میوه، انگور، مرکبات، زیتون و...

 

 

                                                                                                                                                                     

 

 

نشانی کارخانه و دفتر مرکزی : اصفهان، شهرک صنعتی مورچه خورت، فاز اول، خیابان هشتم، شماره 294
تلفن : 45642223-031 و 45642120-031
دورنگار : 45642823-031
شماره تماس خدمات فنی و مشاوره ای : 09387564290-09361195750
پست الکترونیکی : Info@pomod.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت پومد میباشد.
کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است